Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Aktuálne počasie

dnes, sobota 22. 2. 2020
7 °C 0 °C
nedeľa 23. 2. 8/2 °C
pondelok 24. 2. 7/1 °C
utorok 25. 2. 7/1 °C

Navigácia

Obsah

Obecné múzeum - Bačkovská izbička

obecné múzeum

            Na počiatku bola myšlienka, ktorá sa ďalej rozvíjala, až nadobudla hmatateľnú podobu. Lásku k svojej obci dokazuje zakladateľka a správkyňa múze, Bc. Kvetoslava Nemčíková, každý deň svojou starostlivosťou a rozširovaním expozície múzea.

           "Cieľom založenia múzea bolo vytvorenie dobovej "Bačkovskej izbičky" - trvalej expozície a zbierky exponátov, ktorá priblíži návštevníkom históriu našej obce, tradície a kultúru. Je to spomienka na život našich rodičov a starých rodičov pred II. svetovou vojnou. V II. svetovej vojne bola naša obec úplne vypálená a tým akoby bola spálená aj história našej obce."

           "Začali sme so zbieraním exponátov a nevedeli sme, či sa ešte v našej obci nachádzajú exponáty, ktoré by boli vhodné do nášho malého múzea. S prekvapením sme zistili, že občania radi do múzea prispejú, za čo im patrí veľká vďaka. Teší nás, že občanom obce Bačkov záleží na histórií a chcú zachovať histórické exponáty aj pre ďalšie generácie."        

Viac o našich vzácnych exponátoch si môžete prečítať v článku:     Napísali o nás (tu stiahnuť)

Stránka

 

 

 

 

 

Niečo z doby "silonovej", ktorá už tiež patrí do histórie. Sú to roky 60. Dievčatá chodili vyparádené v silonových šatách. Silon posielali slovenskí rodáci z Ameriky.

Niečo z doby "silonovej", ktorá už tiež patrí do histórie. Sú to roky 60. Dievčatá chodili vyparádené v silonových šatách. Silon posielali slovenskí rodáci z Ameriky.

Mlynček na kukuričnú krupicu, z ktorej sa varila zameška.

Mlynček na kukuričnú krupicu, z ktorej sa varila zameška.

Úlomok zo zvona. Na starej cerkvi boli tri zvony. Vo vojne bola cerkev úplne zničená. Zachoval sa iba jeden zvon. Dva zvony boli zničené. Úlomok vyorali občania Bačkova, ktorí bývali v blízkosti cerkvi. Pre Bačkovčanov je to vzácna pamiatka. Na mieste starej cerkvi stojí teraz nový chrám.

Úlomok zo zvona. Na starej cerkvi boli tri zvony. Vo vojne bola cerkev úplne zničená. Zachoval sa iba jeden zvon. Dva zvony boli zničené. Úlomok vyorali občania Bačkova, ktorí bývali v blízkosti cerkvi. Pre Bačkovčanov je to vzácna pamiatka. Na mieste starej cerkvi stojí teraz nový chrám.

 

 

 

Táto forma na maslo má už vyše 120 rokov. Nemá žiadnu známku poškodenia, zakonzervovalo ju maslo.

Táto forma na maslo má už vyše 120 rokov. Nemá žiadnu známku poškodenia, zakonzervovalo ju maslo.


Stránka